ASP.net

První dojmy z ASP.NET MVC

ASP.NET

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Přestože jsem se již dříve zajímal a vývoj aplikací v ASP.NET, jednalo se zaprvé o WebForms a zadruhé jsem psal kód v Poznámkovém bloku (prosím nebijte mne za to :-)), což rozhodně není dobrá kombinace pro vývoj složitých webový aplikací. Asi před týdnem jsem se vyburcoval k tomu, abych se pustil pořádně do naučení ASP.NET. Sehnal jsem si knížku sice trochu zastaralou, ale pro pořádný základy snad bude stačit – Programming ASP.NET od nakladatelství O’Reilly a postupně procházím také web ASP.NET/MVC. Výukový materiál je velice pěkně udělaný, zvláště videa přímo na stránce, ze kterých jsem toho asi pochopil nejvíce.

Abych neudělal tu samou chybu jako minule, stáhl jsem si Visual Studio 2010 Professional a Microsoft SQL Server 2008 Developer Edition (vše legálně díky zapojení školy do projektu MSDN Academic Alliance Program) a musím říct že tento software se Microsoftu povedl naprosto úchvatně. Zvláště Visual Studio je pro vývoj webových aplikací nejdokonalejší nástroj se kterým jsem kdy pracoval. A to je (nejen) podle mne nejsilnější stránka technologie ASP.NET oproti například PHP, kterému takový nástroj chybí a téměř určitě nikdy mít nebude. Eclipse a NetBeans můžou jen tiše plakat nad schopnostmi VS, kde je perfektně vyřešené debugování, týmová práce nebo třeba spolupráce se MS SQL serverem. Přestože se zatím s těmito nástroji jenom učím, už nyní doceňuji jak mi pomáhají.

Abych ale nepsal pouze o softwaru, musím pochválit také ASP.NET MVC framework samotný, který má přesně dané způsoby jak co napsat a není potom takový chaos aplikaci po čase upravovat, narozdíl od PHP, kde máte milión způsobů jak to udělat (což beru jako nevýhodu pro PHP).

Zatím jsem toho sice sám moc nenapsal (už jsem se úspěšně připojil k databázi, což považuji celkem dobrý krok kupředu :-)) a jenom čas ukáže jak moc mi bude tato technologie vyhovovat, ale první dojmy z ASP.NET MVC jsou více než kladné a jako několikaletý vývojář v PHP jsem z něj nadšen.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře