Amsterdam

Cestování

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Má cesta do země dřeváků a dobrého sýra nezačala zrovna slavnostně. Den před odletem jsem dostala teploty a bolesti hlavy a krku. Řekl jsem si ale, že to jen tak nevzdám, nadopoval jsem se různými léky a vyrazil. S pocitem lehkého omámení jsem do Amsterdamu nakonec dorazil, ale byl to boj.

Přiletěl jsem večer, původně s plánem, že na hotel vzdálený 6 km od letiště dojdu sám jak nic. Z toho jsem vystřízlivěl v osm hodin večer hodně rychle a začal jsem si hledat taxík. Taxikář mě kupodivu odkázal na hotelové autobusy dopravující zdarma a zde začalo mé objevování povahy tolerantního národa.  Stalo by se vám něco takové v Čechách? Takový náš taxikář by si při zjištění, že jste cizinec, začal mnout ruce a dolárky by mu byly prýštily z očí slzami štěstí, že narazil na zlatou žílu.

Při ubytování musíte počítat s tím, že je nutné doplatit městskou daň, což v září 2014 činilo něco kolem 5% z ceny pokoje, přestože už máte ubytování zaplacené. (Na Booking.com na to ale upozorňují.)

letiste

Následoval rychlý spánek a ráno konečně cesta vstříc historickému centru.

Kola

První čeho si člověk sotva pořádně znající jinou civilizaci než jihočeské Budějovice, jako třeba já, všimne, jsou kola. V Amsterdamu (a potažmo předpokládám v celém Nizozemí) je pro ně uzpůsobené vše. Vedle chodníků mají vlastní pruhy a všude mají rozlehlé kolostavy o kterých by se nám mohlo jen zdát.

kola

kola2

Doprava

Doprava je zde vyřešena naprosto dokonale,:tramvaje i metro jezdí každých pár minut (i o víkendech), zastávky jsou téměř na každém kroku (nikdy jsem ji nemusel dlouho hledat, stejně jako jsem nikdy nečekal) a mapa linek je dobře srozumitelná. Jízdenky jsou čipové a „pípnout“ si musíte jak při příchodu do vlaku/metra/tramvaje/autobusu tak při odchodu, což hlásí snad na každé zastávce. Místem, odkud vše jezdí je Centraal Station, pokud jste tedy zmateni a nevíte kudy kam, jeďte tam a zajděte do informačního centra.

mapa

Muzea a památky

Pro turisty mají připravené karty „I amstredam City Card“, ve kterých máte zahrnutou dopravu, vstupy zdarma (či slevy) do nejrůznějších muzeí a další výhody. Na 24 hodin stála 47€, což mi přišlo dost a vyřešil jsem to koupením celodenní jízdenky za 7.50€, což se ukázalo jako mnohem chytřejší tah, jelikož, když spatříte ty dlouhé fronty (a že jsou fakt dlouhé), tak vás na některá místa může přejít chuť a raději si poležíte v nádherném parku mezi Národním a Van Goghovým muzeem, zahrajete si fotbálek s dalšími cizinci nebo si jen popovídáte s místními, kteří jsou poměrně dost hovorní.

amsterdam

Architektura

Ten hlavní důvod, který mě do Amsterdamu táhnul, bylo vidět na vlastní oči ty krásné domy. A těmi jsem rozhodně zklamán nebyl, jsou opravdu nádherné :)

Překvapen jsem byl tím, že jsou často nakloněné a občas si musíte promnout oči, protože nebudete věřit, jak ten dům může stát nebo třeba jestli jste se nenadýchali příliš kouře z všudypřítomných CoffeeShopů, ale děla je to svým způsobem kouzelnými.

domy

dum_u_reky

Ve městě je prý i více mostů než v Paříži a více kanálů než v Benátkách, nevím co je na tom pravdy, ale po desátým mostě přes kanál během deseti minut tomu začnete věřit.

Trhy

Proslulý květinový trh byl v plném proudu i v sobotu (v což jsem tak úplně ani nedoufal a natrefil jsem na něj úplnou náhodou). V plechovkách tu můžete koupit nejrůznější semínka, masožravé kytky nebo i bonsaje. Hlavním tématem trhu (teda krom tulipánů, samozřejmě) jsou startovací sady pro pěstování marihuany ;)

kvetinovy_trh

Doporučuji také trh v ulici Lindengracht, kde najdete všechno od kartáčků na zuby přes oblečení, šperky a boty až po ryby. Třeba já jsem cestoval pouze s nejzákladnějším oblečením, takže se mi to náramně hodilo :)

Pokud zatoužíte po něčem na zub, v ulici Haarlemmerdijk najdete obchody s portugalskými a řeckými specialitami či čokoládou nebo sýrem:

sladke

syry

Co se týče supermarketů, monopol zde podle všeho v centru má námi známý Albert, na jiný jsem alespoň nenarazil. Velmi často jsou v ulicích kavárny s posezením venku, často i v těch nejzapadlejších koutech centra.

Počasí

Jedná se o přímořské město, tedy každou chvíli je tam modrá obloha a pak zase zataženo a často prší. Je tedy nasnadě vzít si do batohu sebou alespoň nepromokavou bundu, přestože to může vypadat, že bude celý den krásně.

more

Dřevákům čest!


boty

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře