Amsterdam

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Má cesta do země dřeváků a dobrého sýra nezačala zrovna slavnostně. Den před odletem jsem dostala teploty a bolesti hlavy a krku. Řekl jsem si ale, že to jen tak nevzdám, nadopoval jsem se různými léky a vyrazil. S pocitem lehkého omámení jsem do Amsterdamu nakonec dorazil, ale byl to boj.

Přiletěl jsem večer, původně s plánem, že na hotel vzdálený 6 km od letiště dojdu sám jak nic. Z toho jsem vystřízlivěl v osm hodin večer hodně rychle a začal jsem si hledat taxík. Taxikář mě kupodivu odkázal na hotelové autobusy dopravující zdarma a zde začalo mé objevování povahy tolerantního národa.  Stalo by se vám něco takové v Čechách? Takový náš taxikář by si při zjištění, že jste cizinec, začal mnout ruce a dolárky by mu byly prýštily z očí slzami štěstí, že narazil na zlatou žílu.

Při ubytování musíte počítat s tím, že je nutné doplatit městskou daň, což v září 2014 činilo něco kolem 5% z ceny pokoje, přestože už máte ubytování zaplacené. (Na Booking.com na to ale upozorňují.)

letiste

Následoval rychlý spánek a ráno konečně cesta vstříc historickému centru.

Kola

První čeho si člověk sotva pořádně znající jinou civilizaci než jihočeské Budějovice, jako třeba já, všimne, jsou kola. V Amsterdamu (a potažmo předpokládám v celém Nizozemí) je pro ně uzpůsobené vše. Vedle chodníků mají vlastní pruhy a všude mají rozlehlé kolostavy o kterých by se nám mohlo jen zdát.

kola

kola2

Doprava

Doprava je zde vyřešena naprosto dokonale,:tramvaje i metro jezdí každých pár minut (i o víkendech), zastávky jsou téměř na každém kroku (nikdy jsem ji nemusel dlouho hledat, stejně jako jsem nikdy nečekal) a mapa linek je dobře srozumitelná. Jízdenky jsou čipové a „pípnout“ si musíte jak při příchodu do vlaku/metra/tramvaje/autobusu tak při odchodu, což hlásí snad na každé zastávce. Místem, odkud vše jezdí je Centraal Station, pokud jste tedy zmateni a nevíte kudy kam, jeďte tam a zajděte do informačního centra.

mapa

Muzea a památky

Pro turisty mají připravené karty „I amstredam City Card“, ve kterých máte zahrnutou dopravu, vstupy zdarma (či slevy) do nejrůznějších muzeí a další výhody. Na 24 hodin stála 47€, což mi přišlo dost a vyřešil jsem to koupením celodenní jízdenky za 7.50€, což se ukázalo jako mnohem chytřejší tah, jelikož, když spatříte ty dlouhé fronty (a že jsou fakt dlouhé), tak vás na některá místa může přejít chuť a raději si poležíte v nádherném parku mezi Národním a Van Goghovým muzeem, zahrajete si fotbálek s dalšími cizinci nebo si jen popovídáte s místními, kteří jsou poměrně dost hovorní.

amsterdam

Architektura

Ten hlavní důvod, který mě do Amsterdamu táhnul, bylo vidět na vlastní oči ty krásné domy. A těmi jsem rozhodně zklamán nebyl, jsou opravdu nádherné :)

Překvapen jsem byl tím, že jsou často nakloněné a občas si musíte promnout oči, protože nebudete věřit, jak ten dům může stát nebo třeba jestli jste se nenadýchali příliš kouře z všudypřítomných CoffeeShopů, ale děla je to svým způsobem kouzelnými.

domy

dum_u_reky

Ve městě je prý i více mostů než v Paříži a více kanálů než v Benátkách, nevím co je na tom pravdy, ale po desátým mostě přes kanál během deseti minut tomu začnete věřit.

Trhy

Proslulý květinový trh byl v plném proudu i v sobotu (v což jsem tak úplně ani nedoufal a natrefil jsem na něj úplnou náhodou). V plechovkách tu můžete koupit nejrůznější semínka, masožravé kytky nebo i bonsaje. Hlavním tématem trhu (teda krom tulipánů, samozřejmě) jsou startovací sady pro pěstování marihuany ;)

kvetinovy_trh

Doporučuji také trh v ulici Lindengracht, kde najdete všechno od kartáčků na zuby přes oblečení, šperky a boty až po ryby. Třeba já jsem cestoval pouze s nejzákladnějším oblečením, takže se mi to náramně hodilo :)

Pokud zatoužíte po něčem na zub, v ulici Haarlemmerdijk najdete obchody s portugalskými a řeckými specialitami či čokoládou nebo sýrem:

sladke

syry

Co se týče supermarketů, monopol zde podle všeho v centru má námi známý Albert, na jiný jsem alespoň nenarazil. Velmi často jsou v ulicích kavárny s posezením venku, často i v těch nejzapadlejších koutech centra.

Počasí

Jedná se o přímořské město, tedy každou chvíli je tam modrá obloha a pak zase zataženo a často prší. Je tedy nasnadě vzít si do batohu sebou alespoň nepromokavou bundu, přestože to může vypadat, že bude celý den krásně.

more

Dřevákům čest!


boty

Sdílením článku mi pomůžete a uděláte mi velikou radost :)

Komentáře