Co vlastně dělám?

Ostatní

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Uvědomil jsem si, že nikde nemám napsáno co vlastně dělám a lidi se mne na to občas zeptají. Chci to tedy napravit a trochu to rozepsat :-)

No, tak nyní jsem zaměstnanec jedné firmy, kde mou náplní práce jako PHP programátora je především starost o dva rozsáhlé weby spolu s jejich informačními systémy. Je to práce, která je myslím i poměrné zábavná, jsou to známé weby a mou práci vidí spousta lidí, ale v posledních měsících jsem si uvědomil, že to není něco, co bych chtěl dělat dlouhodobě (i když jsem si před tím myslel opak). V čem je problém? Po téměř roce začnete mít ponorkovou nemoc (alespoň já ano). Vlastně koukáte pořád na to samé. Na dva weby, občas se mi o nich i zdá… To si spíš dělám srandu, i když… :-D

Rozhodl jsem se tedy, že se spíše trošičku přetransformuju na kodéra grafických šablon (frontend vývojáře). Dostal jsem příležitost patřit do firmy, která dělá skvělé grafické návrhy webů a na jejich vývoji jsem se chtěl začít podílet. Je to různorodá práce. Nějaký čas pracujete na jednom webu a až jej doděláte, tak šup na další :-). Líbí se mi tenhle způsob práce více. (Tím ale neříkám, že by se mi práce na dvou skvělých webech nelíbí, ani to, že by někomu naopak tohle nevyhovovalo spíš, určitě to má své výhody, například to, že systém a vše okolo je pro vás zcela známé a neztratíte se v něm. Někteří lidé mají, a nebo spíše chtějí mít, své jisté a nepouštět se do něčeho nového, do změny.)

Poznámka pod čarou: Pokud nevíte jaký je rozdíl mezi programátorem a kodérem, tak vězte, že programátor se stará o algoritmy a pozadí fungování webu na serveru (návštěvník webu tohle nevidí, proto backend), a naproti tomu kodér „řezá“ grafické návrhy a zhotovuje funkčnost webu, kterou vidí přímo uživatel (jakože když najede myší na menu, tak se vyroluje podmenu a podobně – frontend).

Co mi ke změně pomohlo? Že jsem se rozhodl nepracovat sám a z domova, ale z Coworking centra. Získáte tím totiž spoustu důležitých kontaktů a především rozhled a srovnání s tím, co děláte vy a co dělají ostatní, což je nesmírně důležité pro profesní rozvoj.

Krom toho všeho připravuji ještě vlastní projekt, ale to je zatím tajemství, takže pššš… ;)

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře