Ostatní

10 tipů pro vaše SOUKROMÍ

Připadá mi, že otázka soukromí je a bude čím dál častější téma v závislosti na tom, kolik informací o sobě budeme prezentovat prostřednictvím IoT (internetu věcí) a sociálních sítí. Před časem jsem se nad tímhle tématem trochu zamýšlel a změnil svůj přístup k němu. Ne, že bych se hrozil každé kamery, kterou uvidím při pohledu nad sebe, nicméně mi začalo připadat, že o sobě dávám veřejně víc informací, než je potřeba a nestarám se příliš o zabezpečení.

Continue reading “10 tipů pro vaše SOUKROMÍ” »

Číst celé

Co je výstupem programátora?

Je to kód, který naprogramuje? Jsem názoru, že by to tak určitě nemělo být. Pokud to u některých programátorů tak je, nastává někde asi problém. Kód samotný ve výstupu od programátora je 25% procent času stráveným nad problémem, které vyřeší. 50% by měl věnovat návrhu a architektuře, a zbylých 25% času napsání dokumentace a testů.

Přirovnal bych to s prací designéra, který vytváří logo. Na první pohled je výstupem jen to logo jako takové, ale ve skutečnosti mnoho času věnoval přemýšlení a zkoumání nejlepšího řešení a vytvoření logomanuálu.

Číst celé

Účím se fotit

Nějakou dobu jsem přemýšlel nad koníčkem, který by mne vytáhl ven. Ideálním se mi nakonec zdálo focení. Práce s lidmi, příroda, úplně jiný svět než IT. Sice práce s Photoshopem/Gimpem je občas potřeba, ale stejně většinu času strávíte za objektivem, alespoň u mne to tak je.

Pár týdnů jsem se rozmýšlel na strojem. Jasně, zrcadlovka je nutností, ale co když mne to přestane za chvíli bavit? Rozhodl jsem se pro začátek pro jednu z nejlevnějších, přesto jsem spokojený s výsledky, který podává. Je to neuvěřitelný rozdíl oproti kompaktům a telefonů, ale to je jasné. Jedná se o Canon EOS 1200D se základním objektivem. Jedinou další věc, kterou jsem si spolu se základním balíčkem pořídil je stativ, kvůli fotkám s delšími expozičními časy (čas po který fotoaparát pohlcuje přijímané světlo, pokud jsem to dobře pochopil).

S výsledky mého dosavadní snažení se chlubím na fotograf.katuscak.cz, abych nezahlcoval tento blog.

Číst celé

Co vlastně dělám?

Uvědomil jsem si, že nikde nemám napsáno co vlastně dělám a lidi se mne na to občas zeptají. Chci to tedy napravit a trochu to rozepsat :-)

No, tak nyní jsem zaměstnanec jedné firmy, kde mou náplní práce jako PHP programátora je především starost o dva rozsáhlé weby spolu s jejich informačními systémy. Je to práce, která je myslím i poměrné zábavná, jsou to známé weby a mou práci vidí spousta lidí, ale v posledních měsících jsem si uvědomil, že to není něco, co bych chtěl dělat dlouhodobě (i když jsem si před tím myslel opak). V čem je problém? Po téměř roce začnete mít ponorkovou nemoc (alespoň já ano). Vlastně koukáte pořád na to samé. Na dva weby, občas se mi o nich i zdá… To si spíš dělám srandu, i když… :-D

Rozhodl jsem se tedy, že se spíše trošičku přetransformuju na kodéra grafických šablon (frontend vývojáře). Dostal jsem příležitost patřit do firmy, která dělá skvělé grafické návrhy webů a na jejich vývoji jsem se chtěl začít podílet. Je to různorodá práce. Nějaký čas pracujete na jednom webu a až jej doděláte, tak šup na další :-). Líbí se mi tenhle způsob práce více. (Tím ale neříkám, že by se mi práce na dvou skvělých webech nelíbí, ani to, že by někomu naopak tohle nevyhovovalo spíš, určitě to má své výhody, například to, že systém a vše okolo je pro vás zcela známé a neztratíte se v něm. Někteří lidé mají, a nebo spíše chtějí mít, své jisté a nepouštět se do něčeho nového, do změny.)

Poznámka pod čarou: Pokud nevíte jaký je rozdíl mezi programátorem a kodérem, tak vězte, že programátor se stará o algoritmy a pozadí fungování webu na serveru (návštěvník webu tohle nevidí, proto backend), a naproti tomu kodér „řezá“ grafické návrhy a zhotovuje funkčnost webu, kterou vidí přímo uživatel (jakože když najede myší na menu, tak se vyroluje podmenu a podobně – frontend).

Co mi ke změně pomohlo? Že jsem se rozhodl nepracovat sám a z domova, ale z Coworking centra. Získáte tím totiž spoustu důležitých kontaktů a především rozhled a srovnání s tím, co děláte vy a co dělají ostatní, což je nesmírně důležité pro profesní rozvoj.

Krom toho všeho připravuji ještě vlastní projekt, ale to je zatím tajemství, takže pššš… ;)

Číst celé

Decentralizace internetu

Nedá mi to a musím se vyjádřit k tomu, jak nyní postupuje Rusko ohledně internetu – Rusko: Gmail, Skype a další musejí hostovat data u nás, nebo je zakážeme. O podobném opatření, jako ochraně před americkou výzvědnou službou uvažují i další země jako třeba Brazílie nebo Německo.

Nemyslím si, že je to tak úplně špatný nápad, ukládat data o uživatelích dané země pouze v té zemi, ale budou data v bezpečí, když k nim bude přístup z celého světa? Když by ale k datům nebyl přístup z celého světa, nepopíralo by to hlavní myšlenku internetu?

Číst celé