Jak hlídáme chyby v PHP a Apache?

PHP

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

U nás ve firmě (NexGen) jsem naprogramoval nástroj, který nám pomáhá s odhalování chyb, které spadají do error.logu Apache. Odhalování chyb je důležitá část práce vývojáře a čím rychleji se k chybě (respektive chybové hlášce) dostane, tím lépe. A ještě lépe, když o ní bude ze serveru automaticky informován, ať už na e-mail nebo na slack. Chyby se prostě stávají, ale je nutné je co nejrychleji vyřešit.

Dalí úžasná věc je, že pokud už chybové hlášky takto zpracováváme do databáze, můžeme vytvářet statistiky, které dají odpověď například na otázku: Které chyby se neustále opakují? A krom ní na mnohé další, samozřejmě.

Musím přiznat, že programování těchto interních systémů mě nesmírně baví, protože pomáhají nejen vydělat peníze na ušetřeném čase, ale automatizují takovou tu otravnou práci programátora, kdy se například přehrabujete v nepřehledném error.logu.

Vše je samozřejmě ukryté pod heslem:

Následuje výpis všech kontrolovaných error.logů. Každý web má nastavené FTP, které má k logu přístup a ze kterého se data pravidelně natahují. (Zde jsem doplnil své weby místo firemních pro ukázku.) Červeně svítí weby, který v daný den mají obsažené v logu chybu.

Každý web je zařazen do skupiny a stejně jako web se i skupiny spravují jednoduše přes modal okna.

V detailu každého webu jsou pak jednotlivé chyby, které fungují zároveň rovnou jako odkaz do Googlu.

Aplikace je postavená na Gephartu a jako poslední ukáži pro zajímavost náhled do struktury:

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře