Jak se stát dobrým PHP programátorem?

PHP

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

PHP programátor si říká každý, kdo kdy napsal příkaz echo a vypsal si Hello world.

Pokud se chcete vymanit z této skupiny, měli by jste tento jazyk pořádně naučit, a to až do objektové úrovně a dodržovat následujících pět pravidel.

1. Sledujte vývoj jazyka

Rozhodně by jste jako programátoři neměli zamrznout na mrtvém bodě a sledovat jak probíhá vývoj vašeho oblíbeného jazyka. To lze především na jeho domovské stránce (u PHP www.php.net).

2. Sledujte blogy zaměřené na PHP

Mezi takové patří blog Jakuba Vrány (php.vrana.cz), Davida Grudla (phpfashion.com), Jana Tichého (www.phpguru.cz) a další. Jako PHP programátor (nebo i programátor obecně) by jste se neměli omezovat jen na ty české blogy a zavítat také do zahraničí (příkladem třeba davidwalsh.name nebo shiflett.org)

3. Dbejte na svůj kód

Chcete psát tak jako skuteční profesionálové v oboru? Projděte si stránky pear.php.net a naučte se psát kód podle tohoto standartu.

4. Komentujte!

Mnohdy opomenutá věc, která k programování prostě patří. Někdo si dokonce vytvoří soubor pouze s komentáři a podle nich až píše samotný kód. Z komentářů můžete také vytvořit dokumentaci pomocí PHPDoc, jen musíte komentovat podle standardu.

5. Přemýšlejte!

Zpravidla pokud vidíte ve svém kódu opakovat se jednu a tu samou věc, děláte to špatně. Tak například následující kód jde pohodlně napsat jen na jednu řádku:

if ($promenna > 100) {
    echo "Proměnná \$promenna je větší než 100";
}
else {
    echo "Proměnná \$promenna není větší než 100";
}

Pokud to takto napíšete proto, že to jinak neumíte, měli by jste se začít hodně učit (a to nejspíš úplně od začátku). Jinak už určitě víte v čem je chyba.

echo "Proměnná \$promenna " . ($promenna > 100 ? "je" : "není") . " větší než 100";

Závěrem

Takových věcí by se dalo najít určitě mnoho. Pokud se ale budete držet těchto pěti kroků, jste určitě na správné cestě jak se stát dobrým PHP programátorem.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře