Kodaň

Cestování

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Dánsko byla moje druha výprava na sever od Čech za poznáním. Popravdě jsem od Kodaně nečekal tolik, kolik jsem tam toho objevil. Je několik věcí, které stoji za to tam vidět: moře, malá mořská víla, přístav Nyhavn, královská garda, metro, botanická zahrada, zámek Rosenborg a Lego.

Omlouvám se za kvalitu fotografií, jsou focené mým telefonem HTC Radar, za jehož funkčnost po třech letech mu skládám poklonu.

Moře

Překvapení číslo jedna: mají neskutečně krásné a čisté moře a pískové pláže. Ne, opravdu bych to tam na severu nečekal. Je tam bude vše připravené na polehávání včetně všudypřítomných kolostavů. Dokázal bych tam i v té zimě, která v prosinci panuje, být celý den, a procházet se po plážích, sice v terénních botách a ne v žabkách, ale stejně :-). Krásný klid, který tam panuje v 8 hodin ráno, byl neskutečně uvolňující. Jen z těch lidí, kteří se v té ledové vodě koupali, mi byla krapet zima.

WP_001435

Malá mořská víla

Největší turistická atrakce Kodaně je bronzová socha v moři připomínající památku Hanse Christiana Andersena. Ta socha je zvláštní, zachycuje nejspíš proměnu vily na dívku či naopak, protože jsou na ni vidět jak nohy, tak ploutve.

WP_001448

Přístav Nyhavn

Pokud uvidíte někde fotku z Kodaně, je to téměř zaručeně z tohoto přístavu. Jsou tam ty nejkrásnější domy pestrobarevné jak pastelky. Být fotograf, tak tam budu celý den, abych to dokázal zachytit v tom nejlepším okamžiku.

Jpeg WP_001476 WP_001475

Královská garda

Úplně náhodou jsme mezi malou mořskou vílou a přístavem Nyhavn narazili na střídání královské gardy u Amalienborgu. Na rozdíl od anglických jsou celý v černém.

WP_001457WP_001459 WP_001456

Metro

Metro mají postavené relativně nové, v roce 2002. Je plně automatické, bez řidičů, takže pokud si sednete do prvního či posledního vagónu, tak uvidíte před sebe na koleje.

Botanická zahrada

Když se teplota venku pohybuje kolem 0, tak se rádi přijdete ohřát do skleníku tropických stromů. Nejvíce zajímavá je výstava masožravých rostlin.

WP_001504 WP_001503 WP_001490

Zámek Rosenborg

Na tomto zámku na nacházejí korunovační klenoty a nehlídá ho královská garda, ale rovnou vojáci. (Hned vedle mají kasárny.)

K zámku patří také park, kde najdete sochu samotného Andersena

WP_001508 WP_001507

Lego

Co je na Kodani ze všeho nejlepší, a kde jsem se cítil jako malý kluk, byl obchod s Legem, jemuž podobný jsem neviděl zatím nikde jinde. Do kelímků si naházíte kostičky dle libosti, které potřebujete a platíte za velikost kelímku, který naplníte. A těch stavebnic pohromadě! Vice Lega jsem prostě pohromadě nikdy neviděl.

WP_001524 WP_001520 WP_001466

Co mi ale vyrazilo dech, jsou ceny jídla a potravin. Přišlo mi, že ceny uvádějí v částkách jako u nás, jen měna je jiná, čtyřnásobné silnější… Tedy stravovat se třeba v restauraci moc nepřipadalo v úvahu. Jakš takš rozumné vycházejí jen ceny hamburgeru v Burger Kingu a McDonaldu. Ale i tam to bylo dvakrát dražší než u nás.

Ještě malá ukázka a vzpomínka na Amsterdamskou lásku k nerovným stavbám.

WP_001479

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře