Pracovní notebook Dell Latitude 5590

Hardware

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Je to už 3 roky, co jsem si pořídil MacBook jako hlavní pracovní stroj, se kterým jsem byl tehdy naprosto spokojený. Nicméně jak šel čas, zjistil jsem, že jsem podcenil konfiguraci a 8GB paměti se 128GB SSD mi přestalo stačit. K MacOS jsem celkem přilnul a přiznám se, že nebylo jednoduché odejít, ale vzhledem k ceně mé požadované konfigurace jsem zamáčkl slzu a poohlédl se po jiném notebooku.

Požadavky jsem měl následující: podsvícená klávesnice, 16GB paměti, 512GB SSD, výkonnější procesor a alespoň fullHD IPS matný/antireflexní display.

Skončil jsem u Dell Latitude 5590 v konfiguraci: Intel Core i7 8650U Kaby Lake Refresh, 15.6″, 1920×1080 antireflexní display, Intel UHD Graphics 620, RAM 16GB DDR4, M.2 SSD 512GB.

Po pár měsících dennodenního používání mohu s klidem říct, že to byla skvělá volba. Nikdy mě nezklamal. Jeho design sice není krásný, vypadá jako úplně klasický pracovní notebook, žádné designové výstřelky, nicméně se na něm pracuje skvěle a oproti mému předchozímu MacBooku je výkonem úplně někde jinde. (Logicky, když jde o několik let novější stroj, že…)

Baterie

Pokud jde o baterii, tak zvládne i 5 hodin plného pracovního nasazení, kdy je opravdu vytížen (Photoshop, PHPStorm, Spotify, Trello, Slack, PayMo, Outlook, GitKraken…), ale ve chvíli, kdy ho nevytěžuji, zvládne i 9 hodin (i když to se musím hodně snažit).

SSD

Pominuli, že mám najednou k dispozici 4x více prostoru, tak je i poměrně rychlý:

Procesor

Daná i7 (8650U) je pro mé potřeby výkonná až až. Alespoň vím, že vydrží i do budoucna. Během práce se reálně pohybuje kolem 10-20% vytížení při 1.9GHz. Při turbo-boostu na 4GHz už sice pekelně hučí větrák, nicméně na tyhle hranice se dostanu málokdy a jinak je notebook při práci absolutně tichý.

Mínusy

Abych notebook jen nechválil, tak jsou některé věci, která bych mu vytknul.

Touchpad je malinký a zdaleka ne tak dobře použitelný jako má MacBook. Bez myši to prostě nejde.

Trackpoint. Kdysi jsem měl Lenovo Thinkpad, který mají dokonalý trackpoint (to je ten čudlík uprostřed klávesnice pro ovládání myši) a nemohu se zbavit dojmu, že tenhle v Dellu mi nějakým způsobem vadí. Někdy je přiliš citlivý a zároveň hodně tuhý, ale třeba je to jen o zvyku.

Závěrem

Celkově zpracování je bytelné a zdá se i kvalitní a pokud nehledáte designový tenký notebook, tak ho za sebe mohu vřele doporučit jako perfektní nástroj pro programátora :)

(Toto není žádná placená reklama.)

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře