První pohled na Windows 8

Operační systémy

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Dnes Microsoft uvolnil novou testovací verzi Windows 8. Teď ale s názvem „Consumer Preview“, už by se tedy nemělo spousta věcí měnit.

Nové logo

Už při instalaci si všimnete, že Windows 8 přichází s novým logem. Myslím si, že je celkem povedené a souvisí s novou Microsoftí filozofií – dlaždice.
Windows 8

Instalace a první přihlášení

Instalace byla velice rychlá, sice jsem to neměřil, ale bylo to kolem 15 minut. Zprvu je instalace stejná jako ve Windows 7, ale první přihlášení napoví, že se něco změnilo: zelené pozadí, nový ovládací prvky (tlačítka, selecty).

Požaduje se přihlášení k Windows Live, to je celkem nemilé, neboť se vytrácí anonymita a je nutné připojení k internetu.

Když instalaci dokončíte vybafne na vás prostředí Metro. To je v systému primární a klasický desktop klesl na úroveň aplikace. Do něj se dostanete buď kliknutím na dlaždici Desktop nebo stisknutím tlačítka na klávesnici s logem Windows.

Tlačítko start

V prostředí Aero si všimnete jedné věci: zmizelo tlačítko Start. To ale vůbec nevadí, stačí když myší zajedete do levého dolního rohu a objeví se náhled plochy Metra. Gestem nahoru se objeví spuštěné aplikace (ne ty desktopové).

Změnila se ale funkce. Když kliknete na náhled prostředí Metra, tak se do něj přepnete a nevysune se vám žádná nabídka.


Pokud myší sjedete do dolního pravého rohu objeví se nabídka z Metra s ikonky pro přepnutí a nastavení.

Task Manager

V prostředí Aero nastala jedna z největších změn v Task Manageru. Tam jsou nyní informace o využití počítače a spouštěných aplikací a procesech velice zpřehledněné.


Kopírování souborů

Další pěkná změna je u dialogu s informacemi o kopírování. Když rozkliknete na podrobnější informace, zobrazí se i pěkný graf s vývojem rychlosti během kopírování.

Počítač u Windows 7 a 8

Nakonec ukážu srovnání okna Počítač ve Windows 7 a Windows 8.

Závěr

Osobně se mi moc nelíbí ta kombinace dvou prostředí, Metro ať klidně je na tabletech a All-In-One počítače, ale na pracovní desktop by se hodila upravená verze s klasickou nabídkou Start a jedním prostředím.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře