Operační systémy

Testujte různé verze IE

Otestovat web v různých IE není snadná záležitost, protože použít Dev Tools není tak úplně ono. Pořád to neotestuje web v IE v jeho domovském prostředí. Řešením je virtualizace. Nadávno jsem našel přímo od Microsoftu obrazy jeho operačních systémů připravené pro VirtualBox (nejem na Windows, ale také Linux a MaxOS a nejen pro VirtualBox). Je to sice takové krátkodobé řešení, protože je to trial na 30 dní od prvního spuštění, ale přesto věřím, že se to spoustě lidem hodí – http://www.modern.ie/en-us/virtualization-tools#downloads

ie

Číst celé

Přecházím na Linux

Tak a dost, řekl jsem si před nedávnem, když mě opět naštvali Windows 8.1. Problém je ten, že po aktualizaci se mi stává, a to poměrně často, že po několikanásobné hibernaci (ne, nevypínám počítač) přestávají fungovat některé věci. U mého Lenovo Edge je to například prostřední tlačítku u touchpadu, které používám na scrollování.

A není to jediný důvod. U Windows 8.1 mě hrozně irituje tlačítko start a metro obecně.

Jaká distribuce?

Hledal jsem. Dlouho jsem hledal a došel k názoru, že nejvíce mi bude vyhovovat prostředí Cinnamon. To je předělaný Gnome, ale do takového, no, použitelného řešení. Jedna věc co jsem na Gnome vždy nesnášel je, že existuje horní lišta, které mi brání v pohodlném přepínání záložek prohlížeče tak, že jednoduše trhnu myší nahoru. Cinnamon toto nádherně řeší. Připomíná mi trochu Windows XP, svou dolní úspornou lištou a nabídkou Start, teda… totiž Menu.

U distribuce chci co nejmíň nastavovat, takže jsem si vybral takovou, která má Cinnamon k dispozici ve výchozí instalaci. Když jsem objevil Linux Mint, nelíbilo se mi, že vychází z Ubuntu, ale verze Debian Edition mi sedla perfektně.

Nejprve jsem si nainstaloval Linux Mint do VirtualBoxu, aby si ho „osahal“ a vyzkoušel práci v něm ještě před tím, než se zbavím Windowsů.

Programy

Jednou z věcí, kterou jsem musel zvážit byla ta, že musí existovat adekvátní náhrady za software, které potřebuji v práci. Většina z toho (FileZilla, NetBeans, Chrome, Firefox, Opera, Gimp, VirtualBox, XAMPP) je ale Linux Mint dostupná a ostatní (Internet Explorer) budu řešit virtuálními stroji, které mám stejně připravené, protože testuji různé verze IE v jejich „domácím prostředí“. Některé věci přesouvám do cloudu – Word, Excel, emaily. Ještě musím najít program na editaci PDF, ale nic jiného už na pracovním PC, kromě přehrávače hudby, nepoužívám.

Číst celé