Život v “oblaku”

Ostatní

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Kdyby mi někdo v dobách, kdy jsem začal vyvíjet webové aplikace, řekl že si v prohlížeči vytvořím dokument Wordu anebo Excelu, či si dokonce na internetu zazálohuji všechnu svojí hudbu a přes prohlížeč si ji budu jen pouštět, myslel bych že je to blázen. A vlastně to ani není tak dlouho, asi 6 let.

Když Google asi před rokem a půl oznámil, že plánuje operační systém založený pouze na jedné jediné aplikaci – prohlížeči, pořád jsem si myslel, že je to bláznivý nápad. Jak bych se mohl obejít bez desktopových aplikací jako je grafický a textový editor, které jsou pro moji práci nezbytné, vlastně jsem si ani nepřipouštěl možnost, že by to šlo.

Do teď jsem si vlastně ani nedokázal představit, jak by takové prostředí založené na prohlížeči vypadalo. Tenhle měsíc u mě ale nastal zlom, a to díky prohlížeči Chrome. Po nějaké době co jsem používal Operu jako svůj výchozí prohlížeč jsem přešel na Chrome (verze 14) a objevil jsem takové integrované funkce (nesnáším doplňky, který rapidně snižují výkon aplikace) jako “Připnout panel”, “Skrýt URL adresu” a minimalizovat tím plochu obrazovky, kterou zabírají samotné ovládací prvky. To se mi najednou začalo moc líbit, a proto jsem pomalu začal hledat alternativy k aplikacím, které používám. Začal jsem vidět vizi Googlu.

Objevil jsem stránky jako Google Doc (právě v něm píšu tento článek), Pixlr.com, pomocí kterých už nejsem závislý na Microsoft Office nebo Gimpu. Jediná věc, kvůli které výcházím ven z prohlížeče je PsPad, ale to už bude brzy také minulostí, neboť jsem začal vyvíjet Online PHP Editor.

Web během posledních pár let prošel velikým nárůstem výkonu a možností, díky kterým jsem začal žít v cloudu, a mnozí mě proto považují za blázna. Nejspíš je to z velké části způsobené mou představou o využívání počítače, nehraji hry, nevytvářím složité grafické návrhy a převážně vyvíjím pro web, na to mi stačí prohlížeč. A s velkou pravděpodobností se dočkáme i doby, kdy i ti nejnáronější uživatelé (hráči her) neopustí okno jediné aplikace.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře