10 dní s počítačem Lenovo IdeaCentre C200

10 dní s ...

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Člověk pracující na PC, světe div se, potřebuje pro práci počítač. Až do teď jsem si celkem úspěšně vystačil s 12″ netbookem ASUS Eee 1201HA. V době kdy jsem si ho pořídil mi vystačil úplně na vše, ale dnes už ne. Největším problémem je malá obrazovka, která sice vyhovuje na cestách nebo ve škole, ale pro práci je to nedostačující, navíc ten výkon je určen především k prohlížení na internetu, a ne pro současné spuštění Gimpu, NetBeans, všech prohlížečů a dalších drobností, to už prostě ten 1.3GHz Atom nezvládal.

Počítače, které jsem vlastnil dříve

Jako první jsem v 98 nebo 99 dostal počítač s Windows 3.1, přesnější informace si napamatuji. (Bylo mi 5 let.) Sloužil mi především pro hraní Aladina nebo Dooma v DOSu, vlastně si ani nevzpomínám že bych ty Windows někdy spouštěl :-).

Jenže po roce nebo dvou zničeho nic vyhořel a místo něj jsem dostal 386 s Windows 95, pořád ale ne internet, takže jsem ani netušil, co je to HTML. Ale jakž takž jsem se na něm naučil s přikazovou řádkou.

Po delší době, v roce 2005 jsem k Vánocům obdržel nový počítač. P4 3GHz s grafikou nVidia MX440 256MB, 512MB RAM a Windows XP. Od té doby mi slouží počítač především pro tvorbu stránek a k programování.

V roce 2008 jsem měl nutkání sestavit si svůj vlastní počítač za své peníze a jelikož jsem jich moc neměl, koupil jsem si miniITX skříň se základovkou Intel Little Falls s Atomem 230 (1.6GHz, jednojádro) s integrovanou grafikou GMA950 a 2GB RAM. Nebyl to špatný počítač, ostatní věci jsem do něj přendal ze starého a nechal i 17“ obrazovku, pro práci byl super.

K narozeninám 2010 jsem dostal již zmiňovaný netbook ASUS Eee 1201HA. (Atom 1.3GHz, jednojádro, integrovaná grafika GMA500 – pozor jedna z nejhorších na světě!, ale vydrží klidně 5 až 6 hodin, a to je důvod proč jsem ho chtěl a díky čemu mi vyhovuje i dnes a doufám, že i další alespoň dva roky.) PC (Atom 230) jsem přenechal bratrovi.

Od začátku roku 2011, kdy jsem dostal první větší zakázku, už programuji téměř pořád, jedna zakázka skončí, přijde další. Tak nějak jsem si s 12″ obrazovkou stačil, ale je to opravdu namáhavé. Před deseti dny jsem si koupil All-In-One počítač Lenovo IdeaCentre C200.

Proč All-In-One?

Jednoduše úspora místa a hlavně to je levnější než si pořídit malý nettop za 5000kč a k tomu navíc obrazovku za 2000kč. Vybral jsem si nejlevnější model s HDD 250GB, bez operačního systému za necelých 5000kč. (Už mimochodem není na skladě.)

V balení

Balík od Alzy (kde jsem jej objednával) přišel hned druhý den. Po vybalení z velké krabice jsem objevil samotný počítač, klávesnici a myš, pár návodů a CD s ovladači. Klávesnice úplně základní, jen se znakem Lenovo a tlačítkem pro otevření složky Počítač, a stejně jako myš drátová. V počítači byl předinstalovaný FreeDOS, který jsem vyměnil za Windows 7. Ty jsem tam měl týden a dostal jsem nutkáni vyzkoušet jak na tom poběží Fedora. Sama Fedora mi nenabídla žádné ovladače pro nVidii ani pro integrovanou grafiku, natož nějaký ovladač pro přepínání mezi nimi. Našel jsem si tedy oficiální ovladač přímo od nVidie, po jehož instalaci se mi už nepodařilo systém spustit, takže raději zůstanu u Windows 7, které pracují naprosto bez problému a svižně.

Výkon

Rozdíl nového dvoujádrového Atomu (D510 – 1.66GHz) oproti jednojádrovému (N230 – 1.6GHz) je opravdu veliký, nejspíš tomu přispívá hlavně grafická karta nVidia 9400M 256MB (ION), ale ještě jsem nezaznamenal, že by procesor nestíhal.

Určitě největší rozdíl oproti běžným integrovaným Intel GMA je v herním výkonu. Jen tak namátkou jsem vyzkoušel GTA San Andreas (na plné detaily), Battlefield 2 (na plné detaily) a Call of Duty 4: Modern Warfare (na střední).

Závěr

Po deseti dnech můžu říct, že jako počítač na práci je jeho výkon naprosto dostačující a ještě o něco převyšující, navíc nezabírá žádné zbytečné místo jako samostatná bedna a má pěkný design.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře