Kde udělala Nokie chybu

Mobily

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Pokud nemáte přehled o tom, která firma zabývající se prodejem a výrobou mobilních telefonů jde ke dnu, stačí se podívat na vývoj akcií Nokie, kde jenom během roku 2011 klesly ceny na více jak polovinu (z $11 na $5) a už je zcela jasné, že Nokia má problém.


Kdo by si myslel, že s nástupem Windows Phone 7 se situace zlepšila, tak by nákupem akcií přišel o pěknou část investice, neboť od dubna běheme tří měsíců, kdy se telefony s novým operačním systémem začali prodávat klesly akcie na ubohý $2.

Kde tedy udělala firma chybu? Když se podíváte na následující graf, dojdete ke zjištění, že prodej telefonů se systémem Symbian klesal úměrně tak, jak stoupal prodej Androidích telefonů. Většina výrobců jako Samsung nebo Sony to pochopila, zahodila své proprietární systémy a nahradila je otevřeným systémem od Googlu.

Nokia se zařekla použití podle nich asi špatného systému a dlouhou dobu se snažila vyvíjet dál své systémy (Symbian, Meego …). TO je podle mne ta chyba! Nedokázali se dostatečně rychle přizpůsobit trhu. Nakonec, pět minut po dvanácté podepsala smlouvu s Microsoftem, kterému se v oblasti mobilních telefonů nikdy nedařilo. Firma na Windows Phone vsadila všechno. Symbian požívají jenom levná a střední třída a jejich nejlepší telefony mají Microsoftí systém. Přestože jsem šťastným majitelem jednoho zařízení s WP7 (HTC Radar), tak většina populace si systém zrovna moc neoblíbila a do budoucna to taky nevypadá moc nadějně.

Zisky Nokie klesly natolik, že už má jen dvě (nasazení Androidu asi není reálné) možnosti jak se ze srabu vyhrabat. První je akvizice Microsoftem, tím by však původní Nokie zanikla, což by se firmě asi moc nezamlouvalo. Druhá možnost je přeorientace z výroby a prodeje telefonů čistě na software pro ostatní systémy.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře