Objektivní recenze Nokie N9

Mobily

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

První pohled: Na první pohled je to nádherný přístroj, bezpochyby nejlepší, co kdy Nokia vyrobila. Krabička je stylová a obsahuje vše potřebné (datový kabel, USB nabíječku a sluchátka + prospekty).

Telefon krásně padne do ruky, na displeji je černá opravdu černá. Nikde nic nevrže a telefon je pevný.

MeGoo na první pohled vypadá dobře a gesta jsou po chvilce opravdu návyková.

Proč Nokii N9 koupit?

  • Perfektní fotoaparát
  • Stylový vzhled
  • Velký displej
  • MeGoo s gesty
  • Navigace zdarma od Nokie
  • Výběr z mnoha barev

Proč Nokii N9 NEkoupit?

  • Občasné zamrzání OS
  • Zatím málo aplikací a nejistý vývoj
  • Vysoká cena
  • Nefunguje vytváření složek v MENU

Mé názory budou od člověka, který má iPhone 4 32GB. Před tím jsem měl iPhone 3Gs 32GB, Nokii C7 a před ní 5800. Nokia N9 je asi jediné, co teď může Nokia nabídnout (Lumia s WP7.5 ještě není na trhu). Testoval jsem jí s MeGoo 1.2.

Konstrukce, displej, baterie:

Tělo je „unibody“, takže nikde nic nevrže a telefon je velmi pevný. Jediné, co mi trochu vadí na tak drahém telefonu, je to, že zamykací tlačítko při přejetí prstem trochu chrastí, mohlo by být pevněji usazeno. Displej je Gorilla Glass, takže poškrábání v kapse od klíčů nehrozí. Jeho úhlopříčka je 3,9″. Určitě bych větší displeje u telefonů nedělal, špatně by se telefon ovládal jednou rukou. Co se týče horní strany, je na ní 3,5mm jack, slot na datový kabel a zásuvka na micro SIM. Na pravé straně jsou tlačítka hlasitosti a zamykací/vypínací tlačítko. Dolní stranu zdobí pár dírek, za kterými je reproduktor, dostatečně hlasitý, nicméně ekvalizér v aplikaci Hudba chybí (Aplikace Hudba je jinak velmi povedená a nikoho nekopíruje). Trochu jedinečná je kamerka pro videohovory v pravém dolním rohu. Při videotelefonování jsem si ji občas omylem překryl rukou. Baterie má kapacitu 1 450 mAh, to je dostačující, ale více by se určitě hodilo, podíváte-li se na hodnoty HW a velký displej. Je to klasický „jednodenní smartphone“ jako většina ostatních dnes na trhu.

Aplikace, Hry, přenos kontaktů, konektivita:

Při prvním spuštění máte na hlavní obrazovce, kromě těch základních aplikací (Facebook, Twitter, Mapy, Email), také třeba Skype. První , co mi chybělo , byl instant messanger ICQ. Ale pozor, na Obchodu ho nenajdete, bohužel MeGoo ještě není tak rozšířené, aby se o něho vývojáři tolik zajímali. První , co jsem řešil při spuštění , bylo, jak dostanu své kontakty z iPhonu do Nokie. U Nokie N9 nemusíte toto řešit externími programy jako například PhoneCopy, stačí jen sesynchronizovat přes bluetootth dva telefony a je hotovo.

V MENU najdete také hry jakou jsou Angry Birds a Need for Speed.
Na Obchodu najdete jinak plno věcí, např. Foursquare, Flickr, lamer.cz a nebo Nokia City scene (moc pěkná aplikace). Najdete i pár známých aplikací, které znáte z Androidu či iOS, ale že si na Nokii N9 zapaříte hru Shadowgun, Modern Combat nebo Cut the Rope, to bude trvat asi ještě dlouho , i když HW by na to měla ukázkový :-)
K podpoře aplikací bych na závěr řekl, že do budoucna se to určitě zlepší, ale nečekejme podporu jako u iOS, Android a WP7.

Velkou výhodou je nákup hudby přímo do telefonu prostřednictvím aplikace Ovi Hudba, stejný princip jako iTunes.
K připojení k počítači máte několik způsobů, jak data do telefonu dávat. Je tu klasický Mass Storage nebo aplikace „Nokia Line“ od Nokie pro Windows a Mac, praktický a snadno ovladatelný program pro N9. Pro Windows má 10MB, pro Mac 25MB, za to si Nokia určitě zaslouží pochvalu, už nečekáte půl hodiny na stažení OVI Suite :-) Snad jen dodám, že s Windows XP, Vista nebo Linuxem máte smůlu, musíte použít Mass Storage, nebo nainstalovat Windows 7.

Kancelář, navigace, klávesnice, internetový prohlížeč:

K emailu a kalendáři není co dodávat, nezklamou, ale také nepřekvapí. Kdo byl u Nokie zvyklý na funkci USB On-the-go, tak bude zklamaný. Tato funkce chybí. V dobách, kdy jsem měl Nokii C7, jsem tuto funkci použil 2x a z toho jednou nepřečetla flash disk o velikosti 16GB. Myslím, že za odebrání této funkce se málo kdo bude zlobit.
Jedna z velkých lákadel je ale navigace. Ta je opravdu špičková, jako u všech Nokií. Její velká výhoda je, že je offline, na rozdíl od navigace v Androidu (nepočítám načtení trasy před jízdou). Mluvit na Vás bude česky příjemná asistentka. K navigaci nemám jediné výhrady.

Internetový prohlížeč působí velmi chudě a chybí mu flash. Absence flashe mi problém nedělá, já osobně jsem raději, když tam není, protože mobilní prohlížeč je potom rychlejší, videa z youtube běží přes aplikaci v telefonu. I přestože chybí flash ,tak prohlížeč není nijak závratně rychlý, můj iPhone načte stránku skoro o polovinu rychleji. Chybí mi také to, že na stránce nemohu zkopírovat text například do textového editoru. Je to docela základní funkce, na kterou jsem buď opravdu nepřišel nebo v internetovém prohlížeči chybí.

Klávesnice je vcelku pohodlná, nemám k ní velké výhrady, je ale škoda, že klávesnici si ve většině aplikací nemůžete otočit na „ležatý“ způsob.

Fotoaparát:

Záměrně jsem si nechal fotoaparát až na konec. Je to největší lákadlo tohoto telefonu. Oprávněně!
Fotoaparát s 8Mpx a rozlišením 3 264 × 2 448 pixelů je opravdu jeden z nejlepších, co jsem viděl. Natáčení HD videa nechybí. A věřte tomu nebo ne, ale Nokie má zase AUTOFOKUS, od vydání Nokie N8 tuto funkci Nokia nedala do žádného svého telefonu. Pro mě osobně je to důležitá funkce, nepotřebuji fotit rychle, ale text na stránce si fotím docela často. Tady určitě Nokii patří palec nahoru. Fotoaparát nabízí v nastavení velmi mnoho funkcí. Makro, vyvážení bílé, rozpoznávání tváře,citlivost na světlo, poměr stran atd.. Lze také vepsat GPS souřadnice a jméno autora.

Co mi trochu vadí , je to, že by fotoaparát mohl být výš. Při rychlém focení jednou rukou se do záběru připlete i kus ruky. Ale je to jen otázka zvyku.

Závěr:

Myslím, že tento telefon čeká ještě dlouhá cesta, ale Nokie slibuje, že se o jeho vývoj bude starat, tak bych jí věřil (vydána aktualizace na MeGoo 1.2). Na to, že obsahuje nový mobilní OS bych zvolil nižší cenu, cca 13 000 Kč je na telefon s malou podporou aplikací opravdu hodně. Nicméně navigace a fotoaparát jsou bezkonkurenční (S iPhone 4S jsem ještě nefotil). Ovládání gesty je velmi návykové a zábavné, toto ovládání má určitě budoucnost. Budete se chtít telefonu pořád dotýkat. Velkým lákadlem je také vzhled, je to jeden z nejkrásnějších telefonů, co jsem viděl.

Telefon bych určitě doporučil všem, kteří chtějí výborný fotoaparát, navigaci zdarma a nevadí jim, že novou aplikaci nemají hned v den vydání. Těm, kterým jde hlavně o velkou podporu aplikací, bych doporučil určitě počkat na Nokia 800 Lumia, totožný vzhled jen s WP7 (navíc má tlačítko fotoaparátu, ale bude mít „jen“ 3,7″ displej kvůli tlačítkům WP7). Telefon je určitě výborný pro Geeky jako jsem já, s telefon jsem si hrál neustále a pořád něco vylepšoval. Je zde také velká podpora sociálních sítí. Úplně na závěr bych řekl, že je to asi jediná konkurenčně schopná Nokia na poli lídrů jako je Andorid a iOS. Za pár aktualizací bude určitě někde jinde než teď a vůbec by mi nevadilo ji vlastnit, možná by se vydal do světa i můj iPhone 4 a já bych se zase po letech vrátil k Nokii :-) Jsem nesmírně rád, že jde Nokia zase nahoru, je to jedna z mých nejoblíbenějších firem a moc jí přeji, aby byla zase nahoře
v prodejnosti smartphonů.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře