První zkušenosti s Windows Phone 7.5

Mobily

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Jedni ho nenávidí, druzí milují. A nebavíme se tentokrát o Applu :-). Windows Phone. Sám ho používám zatím necelý měsíc celkem intenzivně, konkrétně na přístroji HTC Radar. Nejen přístroj samotný si nemůžu vynachválit, a proto zde napíšu pár mých postřehů s používáním systému.

HTC Radar

Nejdřív k přístroji. Jako spousta telefonů od HTC se jedná o velice kvalitní kousek. Je tvořen jedním kusem kovu a dvěma platovými částmi, jednu kvůli přístupu k SIM kartě, druhou kvůli signálu (design je zde podružný, hlavní je funkčnost – vzpomeňte na iPhone 4, kde bylo jasně poznat, že výrobky Applu to mají přesně naopak).

Foťák s 5MPix nefotí úplně excelentně, ale jako náhrada kompaktu je dostačující. Ostatní hardware je pro Windows Phone telefon typický – 1GHz, 512MB RAM, 8GB paměť.

Zune

Nyní už k systému samotnému. Stejně jako Apple má iTunes, u Microsoftu mají Zune. Je to software pro přehrávání multimédií a aktualizaci a synchronizaci telefonu (a nejspíš také MP3 přehrávače Zune, který není zrovna úspěšný). Nemám proti němu výhrady, dokonce jej používám místo Windows Media Player.

Metro

UI systému je naprosto jednoduché a geniální. Forma aktivních dlaždic je perfektní. Nemusím zapínat žádnou aplikaci, aby se podíval kdy mám dnes schůzku, okamžitě to vidím na domovské obrazovce. Je to lepší využití místa, než když je tam mrtvá ikona.

Orientace je v systému velmi intuitivní, chová se přesně tak jak očekáváte. Pěkný je taky jednotný design aplikací, nemusíte si tak zvykat na nové ovládání – podobně jako u iOS, super oproti Androidu.

Internet Explorer

Jelikož není dostupný jiný prohlížeč než integrovaný IE9, používám jeho. Avšak na mobilním telefonu jsem lepší nepoužíval, krom problému popsaným níže. I taková složitější webová aplikace jako je Facebook se zobrazí a pracuje jako na počítači.

Výměna souborů s počítačem

Pro to je určený především Zune. Pokud ale používáte uložiště SkyDrive, můžete jej také použít.

Integrace Facebooku

Facebook je tam cítit na každém rohu. Vyfotíte fotku a co sní? Hned je tam možnost poslat na Facebook. Jeho integrace se promítla i v kontaktech, kdy můžete spojit několik kontaktů do jednoho spolu s kontakty z Windows Live. Je to dle mého nejužitečnější věc, kterou jsem ve smartphonech viděl. Máte tak pohromadě fotku kontaktu z Facebooku, e-mail z kontaktů na Hotmailu a telefon ze SIM karty.

Marketplace

Nijak jinak do telefonu hry a aplikace nedostanete (pokud ho nemáte jako developer odemčený). Má jednu výhodu oproti App Store. Drtivou většinu placených aplikací si můžete před koupí vyzkoušet! Velice užitečně když si nejste o aplikaci jistí.

Co mi vadí

Největší slabinou je velmi malý počet aplikací na Marketplace, přestože celkem rychle přibývají. Osobně jsem nenarazil na aplikaci co by mi chyběla, ale je to tím, že jsem zvyklí na hloupé telefony a nejsem nijak náročný, stačí mi kalendář, Office dokumenty, SkyDrive a prohlížeč. U prohlížeče jsem narazil na problém, že nejde otevřít víc webových stránek najednou (nebo jsem to aspoň nenašel, a je to vina Microsoftu, že to není vidět na první pohled).

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře