1. rok na volné noze? Žiju!

Ostatní

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Je to tady – přežil jsem svůj první rok na volné noze! Byla to velká změna životního stylu. Říkal jsem si, že by stálo za to, podělit se zkušenostmi.

Kdo jsem?

Kdo mě nezná – jsem PHP programátor se zaměření na WordPress. Pracuji i se Symfony, ReactJS a dalšími technologiemi – ale hlavně miluji WordPress.

Zaměstnanec → freelancer

Šest let jsem pracoval pro firmy, kde jsem vyvíjel interní systémy, crm, eshopy a weby.

Rozhodl jsem přejít na volnou nohu.

Nebylo to snadně rozhodování. Rozuměj – jako zaměstnanec jsem měl klid, volné odpoledně, víkend, svátky, placenou dovolenou a jistý plat. (A to nejdůležitější – kafe zdarma v neomezeném množství :))

Měl jsem strach – obavy jestli to podnikání bude fungovat. Kdo by je neměl, že? Naštěstí zatím nemám děti, protože kdybych měl rodinu, asi bych se možného výpadu příjmu bál mnohem víc. Možná i tolik, že bych do toho nešel.

Nicméně jsem byl rozhodnutý. Důležité (a převažující) pro mne bylo získat svůj život víc pod kontrolu.

Jenže přejít na volnou nohu zničehonic – to není jen tak. Kde najednou seženu zakázky?

Udělal jsem to tak, že jsem začal pracovat po večerech po práci. Každý den. Asi 4 měsíce. Až ve chvíli, kdy jsem měl jakousi „jistotu“ projektů jsem podal výpověď.

Po večerech jsem začal s těmihle věcmi:

  1. Vytvořil jsem si nový web, kde se úzce prezentuji jako WordPress specialista.
  2. Začal jsem psát víc článků na blog – hlavně o WordPressu
  3. Sepsal jsem si své volnočasové projekty a dvě zakázky na kterých jsem náhodně rok před tím pracoval.
  4. Zaregistroval jsem se na portály s WordPress specialisty – zde především vypíchnu navolnenoze.cz, který opravdu funguje.
  5. Koupil jsem si knížku Na volné noze od Roberta Vlacha (a částěčně ji dle potřeb stále čtu)

A světe div se – do týdne přišly relevantní poptávky.

Byrokracie

To je asi nejvíc otravná část na začátku podnikání. :/

  1. Registrace na magistrátu do živnostenského rejstříku
  2. Nahlášení podnikatelské činnosti na sociálním úřadu a zdravotní pojišťovně, aby předepsaly zálohy.

Naštěstí nejsem plátcem DPH, takže jediná další povinná věc je daňové přiznání a odevzdání přehledu příjmu na sociální a zdravotní, jednou za rok. Jinak je celý rok klid :)

Nově jsem si zrovna založil datovou schránku, takže jsem zvědavý na elektronické podání příští rok :)

Cashflow

Zaměstnání má jednu nespornou výhodu – peníze přijdou pravidelně každý měsíc na účet.

U podnikání to je úplně jinak (pokud nefungujete jako kontraktor a podobně). Peníze proudí sem a tam a jistota nikde – prý se to nazývá cashflow, ale podle mě to je bordel :D.

Chvíli mi trvalo než jsem to dostal pod určitou kontrolu a pomohla mi v tom základní Excel tabulka příjmů a výdajů. Následně jsem si naprogramoval vlastní systém, kde si generuju i faktury :)

Následný graf napoví pravidelnost příjmu

Hlavně pro začátek je podle mě dobré mít našetřeno více peněz, protože než přijdou peníze z prvních fakturu, tak třeba u mě to byly 2 měsíce (Měsíc práce a měsíc splatnosti na faktuře).

Kde získat zakázky?

Několik lidí se mě ptalo, kde beru zakázky a který portál funguje.

Na tohle jsem měl štěstí, protože hned ze začátku jsem se registroval na už zmíněném portálu navolnenoze.cz, ze kterého pochází cca 80% mých nových klientů. Proto ho doporučuji všem, kteří se ptají – stojí peníze, ale vyplatí se.

(Také je ale možné, že mám pouze štěstí na místo, obor a profesi, nemusí to fungovat u každého.)

Budování důvěry

Co jsem si uvědomil během mého prvního roku je to, že nejlepší je si udržet  zákazníky se kterými se skvěle spolupracuje, než hledat stále nové a nové. Ne každý zákazník platí včas, ne s každým je příjemná komunikace a ne každý chápe problémy, které mohou nastat.

Já si moc vážím klientů, které mám, protože jsou skvělí, ale dobře si uvědomuji, že stačí pár chyb a nemusí to tak být. Proto se snažím pracovat na své značce.

Za mě je důležité:

  1. Být upřímný a otevřený – když nastane problém, klient to musí vědět první
  2. Být pozitivní a konstruktivní
  3. Být zodpovědný – když už nastane problém, tak ho vzít na sebe a nic nezakrývat

Správcem svého času

První dny jsem měl tak akorát zakázek a odbavoval jsem je tak jak přicházeli. Tím jak se zakázky kupily a kupily, tak jsem najednou došel do bodu, kdy jsem nevěděl na čem pracovat dřív a po pár měsících jsem ve všem začal mít tak trochu chaos a to je špatně.

V práci jsem byl zvyklí říct – hele, nestíhám dělat vše najednou, řekněte si priority. Ale udělat sám.. To je úplně něco jiného. Plánování, priority – na to je napsaných spousta článků a knížek, ale nikdy jsem to ve skutečnosti nepotřeboval tolik jako teď.

Pomohlo mi naučil se pár věcí, abych situaci zlepšil:

  1. Zero inbox – emaily vyřídím hned (kontroluju je cca 4 denně), nebo je roztřídím a oštítkuju.
  2. Diář – píšu si denní, týdenní plány včetně osobních věci – vyhovuje mi nejvíc Diář Konec Prokrastinace
  3. Pracovní řád a morálka – bylo pro mě (nezbytně!) nutný začít pracovat pravidelně, abych mohl lépe plánovat, pracuji od 12. do 20. hodiny a to od pondělí do pátka – občas víkendy, ale to jen navíc – když třeba se blíží termíny.
  4. Pravidelný úklid a třízení složek. Říkám tomu složkové Windows/Office/CRM :D

Zero inbox

Pochopil jsem, že už pár desítek emailů v inboxu – nijak neroztříděných a neoštítkovaných mi začíná dělat chaos v práci.

Neustále jsem musel mít v hlavě jak je daný email důležitý. Moc mi pomohly třeba videa na YouTube kanálu Freela, kde volnonožci ukazují, kdo jak s čím pracuje.

Inspiroval jsem se takto (používám MS Outlook):

Diář

K vánocům jsem si vyžádal tento Diář, který od té doby používám každý den. Každý den si napíšu, co budu dělat a po každém telefonátu nebo schůzce si poznamenám důležité termíny rovnou rozplánuji – na který den a jak dlouho budu na čem pracovat:

Pracovní řád a morálka

První týdny jsem vstával a začínal pracovat jak se mi chtělo, někdy ráno, někdy v noci, někdy 12 hodin, někdy 6 hodin.

Měl jsem pocit, že to je přesně to, co od podnikání chci, ale došlo, že takhle to nebude fungovat, pokud chci reálně něco plánovat – potřebuji vědět, kdy budu pracovat a jak dlouho, kdy mám volno, kdy se vzdělávám, to je jedno, jen potřebuji řád. Prvně jsem uklidil na stole.

Nařídil jsem si budíka. A nic. Nemohl jsem se zprvu zkrátka donutit.

Pomohli mi k tomu, ale drobné rutiny. Ráno si pustím na chvíli televizi. Pustím si seriál. Udělám si snídani. Udělám si kafe. Pustím počítač a jedu. Neříkám, že teď jsem pravidelný jako hodiny, ale rutiny fungují :)

Pravidelný úklid a třízení složek

Každý pátek odpoledne si sednu k počítači a projdu si složku Stažené a roztřídím vše do složek.

Dříve jsem to dělal jednou za rok a to už v těch souborech ani nevyznám, takže jsem je všechny označil a smazal.

Nemám žádné CRM ani nic podobného. Mám jen vlastní program na generování faktur a potom MS Office a moc mi to vyhovuje :)

Nyní má každý klient svojí složku a do který zálohuji smlouvy, podklady a jiné soubory. A ty složky mám na OneDrive.

Zálohování

To je takový bod o kterým ví každý, ale málokdo ho dodržuje.

Nemohu ho proto opomenout :)

Než přijdete o několikadenní práci, tak vám to ani nechybí. Na počítači používám funkci zálohování přímo od Windows a jednou denně se mi automaticky provádí záloha disku přes program Acronis True Image.

Závěrem

Nakonec bych řekl jen to, že to ze začátku bolelo – stálo to hodně sil a hodně peněz (klasický klišé, ale pro vytvoření „něčeho“ je potřeba úsilí), ale když s tím počítáte, tak se to dá přežít a následně sklízet plody své práce – pro mě to je například ta svoboda a kontrola svého života.

Uvědomil jsem si také, že s rostoucí svobodou opravdu přichází větší a větší odpovědnost. Ono se to opravdu neříká pro nic za nic. :)

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře