Webdesign

Reference: Luboš Lacina

Včera jsme spustili jeden malý, leč vizuálně skvostný (teď netrpím samochválou, vzhled navrhoval kamarád designér) web pro marketingového specialistu Luboše Lacinu: www.luboslacina.cz.

Můj podíl práce padl na kódování, kde jsem pro velikost webu nesáhl po oblíbeném SASSu, ale postaru hezky v CSS. Žádný minifikátory, Grunt ani Bower, což pro mne bylo celkem i příjemným zpestřením a dokázáním si, že weby lze stále dělat jednoduše. (Samozřejmě ale jen tohohle rozsahu.)

 

Číst celé

Zabezpečení webu pomocí HTTP hlaviček

Content Security Policy

Jedná se o HTTP hlavičku, která řekne prohlížeči, jestli obsah na stránce má být čistě na protokolu https, nebo že se dokonce musí nacházet přímo na doméně, kde web běží. Lze to členit i zvlášť na obrázky, skripty, styly, fonty, média (<audio> a <video>) a další.

Jedná o ochranu před XSS napadením. Celý popis, včetně podpory v prohlížečích nalezne zde: https://content-security-policy.com/

Continue reading “Zabezpečení webu pomocí HTTP hlaviček” »

Číst celé

Nucleus – Jádro pro vývoj webových stránek

Uvolnil jsem na GitHub jakési jádro, které používám pro tvorbu stránek už s vývojem a postupným vylepšováním a laděním několik let. Nazývám ho Nucleus (https://github.com/MichalKatuscak/Nucleus).

Určitě něco podobné má každý vývojář, takže spíše než o projekt, který snadno každý použije, jde o inspiraci pro každého, kdo chce nahlédnout. Jedná se čistě o jádro pro front-end šablonu nikoli základ pro serverovou část.

Původně obsahoval ještě mnoho JavaScriptových pomůcek, nicméně ty jsem nezveřejnil, protože jsem je vytvářel interně u nás ve firmě, nicméně si chci postupně připravit spoustu dalších věcí doma a ty už veřejné budou, takže se bude projekt pravidelně rozšiřovat.

Nyní základní informace k projektu:

Potřebné nástroje:

  • Node.JS

Potřebné znalosti:

  • HTML
  • LESS
  • JavaScript
  • Node.JS – Grunt

Instalace:

  1. Stáhnout projekt a spustit příkazovou řádku
  2. „npm install“
  3. „grunt“

Použití:

Díky Gruntu a LiveReloadu (je-li spuštěn příkazem „grunt“) běží automatická kompilace LESS => CSS a následná minifikace do jednoho souboru do složky /dist/

Upravujete tedy pouze styly ve složce /less/ a skripty ve složce /js/ – při každé úpravě JavaScriptu v této složce se uloží do jednoho souboru a zkomprimují stejně jako u LESSu do složky /dist/.

Příklady konkrétního použití na příkladech budou postupně uváděny (naprosto originálně) ve složce/examplas/

https://github.com/MichalKatuscak/Nucleus

Číst celé