Jaká je budoucnost programátora v době AI?

Programování

Otázka, kterou si položil nejeden z nás (programátorů). Problém v ní je ten, že nikdo nevidí do budoucna, takže odpovědí je spousta a stačí si jen vybrat. Při hlubokém zamyšlení (AI, ne mém, samozřejmě) lze dojít k jedné z variant, která je tvořena průnikem vydaných článků a výzkumů na tohle téma, kde zdroje Perplexity uvádí „někde někdo něco řekl“, teda spíš napsal (na Forbes), ale chápeme se. Případné výzkumy reflektují aktuální stav, snažíc se předpovědět směr a počítají spíš s evolucí než revolucí, tedy pozvolným (i když možná ne až tak) propojením AI nástrojů s programátory, nikoli jejich nahrazení. Jedni to vidí jako budoucnost, jiní jako slepou uličku, některým je to jedno. Jsem zastánce AI nástrojů a věřím, že to bude stejně samozřejmé jako používání editoru k psaní kódu.

Taková malá vtipná vsuvka – tohle video ukazuje jednu z vývojových větví programátora, takzvaného „vibe kodéra“:

Ale vážně, když se nad tím zkusím víc zamyslet, vychází tahle možnost jako realistická. Určitě se vyrojí spousty „programátorů“, který sice neumí programovat, ale dokážou pomocí AI vytvořit web nebo aplikaci, která bude odpovídat požadavkům. Je to špatně? Asi ne, protože část trhu, která chce co nejméně investovat do vývoje, chce jen prototyp, nebo web pro místního řemeslníka, nebo třeba jen nástroj, který ulehčí práci – to lze skutečně vytvořit bez pprogramování i dnes (a i dřív pomocí nocode nástrojů). Má to určitě svoje místo na trhu.

Co je dobré pro prototypy a drobné projekty, nemusí být vhodné pro produkční verze velkých produktů. Program musí být deterministický a musíte přesně vědět, co dělá. V prototypu si AI napíše spousta věcí více či méně potřebných a více či méně funkčních a bezpečných. Jedna věc je perfektně rozvrhnout proces vývoje pro AI a dobře napromptovat co potřebujete, ale dostatečně otestovat, zkontrolovat a optimalizovat finální kód (včetně testů, které si sice AI napíše, ale třeba netestuje to, co myslíme, že má testovat) dá zabrat nějaký čas s dalším promptováním.

Pokud si ale odmyslím prototypování a zaměřím se velké projekty, kde je dnes aktuálně hiearchie Zákazník -> Projektový manažer -> Softwarových architekt -> Hlavní programátor -> Programátor, tak si dokážu představit určitou změnu. Ne dnes, ale vývoj může být rychlý.

Zákazník

Myslím, že se naučí očekávat rychlejší vývoj, nicméně cena tokenů (při programovaní platíte u AI za tokeny, což je nepřesně řečeno počet slov, plus mínus) často úměrně vyvažuje čas, který programátor ušetří. Na čem se ale dá hodně ušetřit je vývoj prototypu, tam si myslím, že přístup zákazníka bude ten, že uvidí rychle vyvinutý prototyp, na kterém si otestuje, zda mu funkčnost vyhovuje.

Projektový manažer

Bude muset pochopit, jak AI zapadá do vývoje a co muže přinést, kolik může stát využití AI, a také si uvědomovat nevýhody.

Architekt

Zde bude potřeba větší dohled a striktnost na projekt. Vlastně to pro jeho roli až taková změna nebude. Pro AI je velmi důležetý silný decoupling jednotlivých částí. Čím více budou jednotlivé části nezávislé, tím menší kontext si bude AI muset držet. U modulu je potřeba myslet na nějakou hranici řádků kódu, aby se vešel do kontextu. Na druhou stranu vést dokumentaci bude značně jednoduší, protože si ji AI z části dokáže napsat sama.

Hlavní programátor / Programátor / Operátor AI

Největší proměna nastane zde. Programátor se změní na někoho, kdo operuje s AI, říká jí, co přesně má udělat, co změnit a hlídat, zda to dělá dobře. Nebude psát kód, ikdyž by mu měl rozumět, ale bude schopný AI navádět tam, kam potřebuje.

Závěrem

Dojde tedy k tomu, že zákazník si napíše „Naprogramuj e-shop“ a bude mít e-shop? Ne, protože AI neví, jaké funkce má mít a s jakými daty operovat. Pořád je strašně důležitá analýza potřeb a kvalifikovaní lidé na svých místech, aby byl projekt správně doručen a udržován.

Budou potřeba programátoři? Ano, z části kvůli udržování dnešních projektů a ti ostatní se jen naučí pracovat s AI. Myslím, že programátor je zvyklý učit se pořád nové technologie a tohle je jen jedna z dalším, i když nesmírně významná.

Tolik k věštění z křišťálové koule.

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře