Nová pracovní sestava

Hardware

POZOR! Článek jsem napsal před více jak rokem, a tudíž už nemusí reflektovat můj nynější názor nebo může být zastaralý.

Přestože nový PC jsem si kupoval poměrně nedávno (minulý rok), došlo mi, že jsem vsadil na špatného koně. All-in-One Lenovo C200 je sice praktický pro nenáročné prohlížení webu, ale díky největší brzdě (Intel Atom D520) se na něm nedá moc pracovat, a tím myslím i práci do školy, kdy kompilování naprosto jednoduchého programu v C++ tvalo cca 20s. Další nepříjemnou věcí na tomto počítači je zastaralé rozlišení 1366×768. Od kdy je tady rozlišení s výškou 768px? Více jak deset let? To už naprosto nevyhovuje dnešním požadavkům. Sice se na něm dobře čte písmo, jelikož je veliké, ale zobrazený počet řádků zdrojového kódu není příjemný.

Z těchto a dalších důvodů jsem se rozhodl pro novou pracovní stanici.

První věc o které musíte rozhodnout je platforma do které půjdete. Je tady na výběr mezi AMD Trinity a Intel Ivy Bridge. Výhody obou platforem jsou zřejmé. APU u AMD vede v grafickém výkonu a Intel v tom procesorovém (ten nejvýkonnější procesor od AMD je srovnatelný s novou i3). Veliký rozdíl je ve spotřebě, kde na plné čáře vítězí Intel. Moje nejmodernější hra, kterou si z oblibou čas od času zahraji je Heroes of Might and Magic IV nebo GTA Vice City. To co opravdu potřebuji je rychlá práce v Gimpu, ve Photoshopu a v NetBeans. Z tohoto pohledu je pro mne grafická karta (ať už integrovaná nebo dedikovaná) naprostou zbytečností a dávám přednost Intelu, který mi nabídne vyšší rychlost.

Tak fajn, platformu mám. Teď jako verzi procesoru, i3, i5, nebo snad i7? Především kvůli ceně jsem sáhl po dvoujádru i3 (už teď můžu říct, že jsem zvolil správně), které za cenu 2.800kč nabídne zpracování 4 vláken na frekvenci 3.3GHz. Za čtyřjádro i5 s Turbo Boost zaplatíte přibližně dvojnásobek a to mi přijde neúměrné.

Dalším krokem je základní deska. Co je dobré po ní požadovat? Dle mého určitě SATA III, DDR3 a USB 3.0. To už dnes ale mají téměř všechny desky. Hráči určitě upřednostní PCI-e 3.0 (to tu mámě těch trojek.. :-)), ale to opět beru jako nepotřebné. Pak je dobré dát si pozor jestli vůbec Ivy Bridge deska podporuje, občas se najde takové, která má sice správný socket, ale je určená pouze pro Sandy Bridge,

Pokud už je vybraný procesor a základní deska je dobré si přečíst jakou paměť s jakou frekvencí si koupit u AMD to jsou mnohem vyšší frekvence, u Intelu je nejvyšší možná 1600 MHz. Cena dnešních pamětí je naprosto směšná, za 8GB dátě přibližně 800kč.

Disk, pokud nejste zarytí stahovači a nemáte velkou hudební sbírku, je nejlepší volbou SSD (se SATA III samozřejmě).

U bedny to má trochu jednoduché, nepotřebuju vysloveně USB 3.0 na přední straně (stačí když je na desce) a nepotřebují žádný extravagantní design, stačí mi střízlivý vzhled, který neurazí a zdroj.

LCD jsem vybíral poněkud déle. U Lenova mi 18″ přišlo málo, ale 24″ zase moc (především cena). Snadno také můžete narazit na velice špatné pozorovací úhly nebo staré CCFL podsvícení (například Acer). Full HD je dnes mezi 22″ monitory standard.

Na základě těchto skutečností jsem si vybral následující sestavu (ceny jsou ze serveru Alza.cz z 4. listopadu 2012).

Když vezmu v potaz, že SSD disk jsem měl zakoupený už do starého PC a ten jsem kromě disku prodal za 3.000Kč, tak mě celá sestava vyšla na 5.896kč (+ 25kč za dopravu na pobočku), což je určitě příjemná cena.

Po instalaci a zaplnění všema potřebnýma aplikacema je Windows 8 pořád neuvěřitelně svižný a spuštění aplikací a následná práce s nimi je ukrutně rychlá ;-)

Co mě trošku zarazilo je, že se mi 8GB RAM už jednou podařilo skoro zaplnit a to jsem neměl spuštěné virtualizované ostatní systémy (Ubuntu, Windows XP…) což při zkoušení aplikací a webů občas potřebuji, takže brzy plánuji dokoupit další 8GB modul.


Použité součástky:

Znáte někoho, komu by článek mohl pomoct? Zasdílejte mu ho :)

Komentáře